Kdo ovlivnil Tvůj život natolik, že jsi tak úžasným člověkem?

Naše osobnost, charakter, jednání a vnímání světa, zodpovědnost sám za sebe a cítění zodpovědnosti za druhé – to se v člověku formuje převážně v prvních letech života. Nejvíce ovlivnitelní jsme jako děti. Dítě je jako nepopsaný list papíru. Na rodičích a těch, kteří ho vychovávají dřímá ta obrovská tíha zodpovědnosti vychovat z něj ČLOVĚKA. Můžete mu vykreslit jasný čistý obraz plný lásky a porozumění, vepíšete mu správné návyky a hodnoty, nebo mu čmáranicí můžete vepsat do života chaos bez hodnot. Chcete-li dítě a jeho návyky zásadně ovlivnit a nasměrovat ho, máte na to cca 5-7 šťastných let plných vlastní vytrvalosti, houževnatosti i odříkání si. Dítě odkouká. Dítě vidí, dítě dělá. Vnímá vše, co se kolem něj děje, považuje to za správné a buduje si tak vlastní žebříček hodnot.

Děti snadno ošálíte jednoduchými “kouzly”. Můžete jim nakukat všechno možné. A ony to berou jako fakt. Dítě nepochybuje. Prostě to přebere od vás, protože jste pro něho autorita. To vychází z principů a zákonitostí přírody: “Co děláte vy, je pro další život mláděte důležité v zájmu vlastního přežití.” A tak to odkoukává… a pravděpodobně to bude učit i své potomstvo. Pohádkové příběhy jsou pro děti způsobem vnímání a chápání světa. Pohádky, i ty v televizi, pokud mají nepokřivené hodnoty a mají dětem co říct, jsou v pořádku.

Poznámka: Pak ovšem nechápu, a možná mi to někdo vysvětlíte, proč se v národní televizi vysílají pro děti takové příběhy, kde se neustále jen bojuje a válčí. Takové ty animované (snad korejsko japonské) nesmysly (o gormitech, pikaču aj.), které všechny tradiční hodnoty s přehledem “boří”. Proč už pro děti nejsou pořady s hvězdičkou a násilí je “snesitelnější”  než odhalené ňadro a přirozená lidská nahota. Kam asi tak chtějí tvůrci a média naše děti dovést? Jakoupak budoucnost jim předkládají. Až mi z toho v zádech mrazí…

Hodnoty, způsoby jednání, definice vztahů, cíle a sny se v dětech zakoření velice hluboko. Pozdější změny hodnot i změny v jejich osobnosti jsou pro ně velmi obtížné. Oba rodiče by měli být v těchto zásadách ve shodě a držet při sobě. A nebojte se. Nikdo nejsme bez chyb a stále je co se učit. Dětem je však třeba vysvětlovat. Ne komandovat. Neustále dokola jim pomáhat objevovat nový svět a možnosti. A podporovat je v jejich snění a stanovování si svých cílů. Nebo jim je alespoň nebrat. (Pokud vy si něco nedovedete představit, neznamená to, že to není možné!) Ale je potřeba nastavit jim i určité mantinely, převážně v chování, aby pochopily, co už si dovolit prostě nesmějí, protože to už není správné nebo je to dokonce špatné. Ony jsou chytré (a mazané) a vše si samy utřídí, přeberou. Chápou podstatu věcí mnohem víc, než si dospěláci vůbec dovedou představit.

Jejich častá otázka “A PROČ?” je tou nejdůležitější otázkou vůbec. Záleží, nakolik zralé osobnosti s nepokřivenými hodnotami jste vy, a CO a JAK dětem “předáte” a vysvětlíte. Je nesmírně těžké z dítěte udělat zdravou, nepokřivenou osobnost, která si v dospělosti váží sama sebe, má své jasně definované hodnoty, má svůj sen a odhodlání, zná svoji cenu. Ale také takového člověka, který je vnímavý k okolnímu světu. Není mu lhostejné, co se kde děje. Není jen ovcí a konzumentem televizní (ne)zábavy a nesmyslných zpráv a černých kronik. Člověk pozitivní, empatický, cílevědomý a vytrvalý.

Ovlivňovat životy dětí však budete stále. Dělejte to s láskou. I v jejich dospělosti. Zásadní změny v jejich osobnostech však už nečekejte. K takovým změnám si oni, jako dospěláci, už budou muset dojít sami svým vlastním osobním rozvojem. Oni sami si budou budovat vztahy a opravdová přátelství. Takové transformace pak budou výrazně ovlivňovat jejich životní změny a postoje. A stále budou sledovat vás, co děláte a jak. A stále budete probírat tu nejdůležitější otázku – “Proč?” Budete-li rozvíjet svoji osobnost, budou to dělat také.

[themify_box style=”pink” ]Pamatujte si jedinou věc: pokud jim v dětství srazíte hřebínek, zašlapete je do země, budete jim tvrdit, jak nic neumí, že nic nedokáží, vezmete jim jejich sny o tom, co by chtěly dokázat, čím by chtěly být a co je baví, uděláte z nich nesamostatné ovečky pro jejich budoucí život.

Poznámka: v červnu 2017 jsem doplnil tento obrázek a odkaz na web Kreativita.info, kde jsou konkrétní situace moc hezky vysvětleny. Třeba se tam najdete 😉[/themify_box]

A PROČ Vám to všechno píšu?

Protože si moc dobře tato fakta uvědomuji. Ať už jako rodič, nebo jako dítě. I mě v životě ovlivnil bezpočet lidí. Těmi nejzásadnějšími však byli právě rodiče a lidé z rodiny. K některým činnostem jsem si díky jejich přístupu “vybudoval” nějakou averzi, avšak mnoho věcí a správných návyků mám však právě z té doby. Mé vnímání světa ovlivnili lidé, kteří mi otevírali brány vědění a vidění. Vlastní osobnost si však každý z nás formuje sám.

[themify_box style=”lander” ]

Otázka “A PROČ?” je nejčastější a nejdůležitější otázka, kterou si klade vaše vědomí i podvědomí po celý život!

Při rozhodování se o čemkoliv. Proč si to koupit či nekoupit? Proč jít studovat na tuhle školu? Proč si přečíst tuhle knihu? Proč si udělat autoškolu. Proč jet na dovolenou tam a tam? Proč chci tohle auto? Proč jsem využil tu příležitost? Proč jsem se postavil na vlastní nohy?

A pokud se zamyslíte nad nejúspěšnějšími reklamními kampaněmi, otázka PROČ je tou otázkou, na kterou správně vytvořená reklama svým potencionálním odpovídá. V podstatě jim odpovědí na otázku “PROČ?” řeší jejich “problém”. A zamyslete se – když by vám někdo “vyřešil vaše trápení, váš problém”, věděli byste pak už co dál dělat? Případně jak, co a kde si nakoupit? 😉 A tak je to v životě se vším rozhodováním. V životě si vy sami pokládáte vlastní otázku PROČ a hledáte tu svoji odpověď…[/themify_box]

Každý po něčem touží. Každý má svůj vlastní sen. Každý si něco přeje. A nepochybujte o tom. Nekonečná touha ve spojení s vírou vás posouvá ke splněným přáním. Proč to tak je vám nevysvětlím, ale ukážu vám cestu, jak to začít chápat. Stejně tak se to dělo i u lidí, které vám představím v některých z dalších článků. Přestavím vám ty, kteří ovlivnili mě a můj život. Lidi, kterých si nesmírně vážím. Ať jsem se s nimi setkal osobně nebo jen prostřednictvím médií. S těmi, kteří dál mohou naživo ovlivňovat naše životy, ale i s těmi, kteří nám zůstali pouze ve vzpomínkách.

[themify_box style=”light-green rounded” ]

A kdo se zapsal do vašich srdcí a chování? Kdo ovlivnil vaše životy, že jste tak úžasní lidé?

Budu nesmírně šťasten, pokud mi své odpovědi napíšete do komentářů pod článek a případně i připojíte linky na své články o tom, kdo vás v životě ovlivnil… Mějte nádherný život!

[/themify_box]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *