Když na vánoční nákupy, tak s láskou…

Autor Michal Dušek

27. 12. 2013

Autor Michal Dušek

27. 12. 2013

DAR je něco cenného nebo žádoucího, co se prostřednictvím darování dobrovolně převádí do vlastnictví obdarovaného – a to bez protihodnoty“. A to je přesně to, oč tu kráčí. Vánoční svátky a Vánoce, s nimi spojený ten nejkrásnější večer v roce, kdy dětem chodí dávat dárky Ježíšek, jsou ve smyslu lásky, štěstí a radosti. Když chcete někomu udělat radost a podarujete jej. Ať už jen tak, z přátelství, z vděčnosti, z lásky… udělá však takový dárek (a celý proces) radost i vám?

Upřímně – nemohl bych z ruky vypustit a darovat jakýkoliv dárek, když bych dopředu věděl, že to druhému nebude dělat radost nebo s myšlenkou negativního konce. Rád dávám dárky k různým příležitostem, byť jsou to drobnosti – mimochodem, kdy jste naposledy někomu udělali radost třeba kytičkou? Nakupovat dárky naštvaný a nerudný neumím. A hlavně nechci. Dárky nakupuji, protože mi dělá radost a činí mne šťastným udělat druhému radost nebo ho mile překvapit. Nakupovat z „musu“ – protože prostě musím, tak to nefunguje… Už vůbec se nehodlám honit za tím, aby pod stromečkem „něco bylo“ a nesmyslně tak utratit peníze. Vždyť vybrat ten správný dárek, znamená vědět o obdarovávaném co ho baví, jaká má přání, co by si mohl vyzkoušet nebo prostě jen co by si sám nikdy nekoupil, protože jsou „důležitější“ věci. Proto děti píší Ježíškovi a my, dospěláci, jsme tu proto, abychom Ježíškovi pomohli s dárky, které udělají radost. Ještě raději ale dárky vyrábím. 🙂

Věříte na Ježíška? Věřte!

Pro toho, kdo věří, existuje. I mě letos opět překvapil zcela nečekaným a fantastickým dárkem. (Ježura mi přinesl brašničku na doklady a prašule přes rameno. Jsou praktičtější a mám je radši než „ledvinky“.) Mám rád, ba co víc, jsem šťastný a miluji být ve společnosti příjemných, milých a šťastných lidí. Vnímám energii, která se kolem nich tvoří. A existují krámečky a obchůdky i cukrárny, kam rádi zavítají, protože tam takové energie člověka nabudí a konejší zároveň. To jsou ty správné Vánoce. Být šťastný, být s rodinou, být s přáteli, vědět, že máte někoho, komu na vás záleží a někoho, na kom záleží vám.

Vyhnout se negacím vždycky nejde…

Byl jsem však svědkem i předvánoční atmosféry a nákupní horečky v nejmenovaném velkoobchodním řetězci, protože prostě bylo třeba nakoupit některé zboží do obchodu. A trefili jsme se zrovna do času, kdy se tam začali rozdávat kapři za nákup. Když jsem tam procházel a ukládal zboží na vozík, tak v tom „blázinci“ snad jedinou radost činí najet druhému na nohy a bezohledně blokovat vozíky uličky.

Přesto jsem v tom obrovském množství lidí pozoroval a setkal se s lidmi, kteří nakupovali s láskou. Bylo jich v tom davu méně, než kolik je prstů na jedné ruce. Také je poznáte, stačí se na chvíli zastavit, pozorovat a vnímat… V tom shonu, v tom zmatku se jen na chvíli zastavit a sledovat. Jakou energii mohly potom takové dárky vyzařovat? Opravdu je to taková nutnost, být protivní, nerudní až nasraní, bez jediného úsměvu, bez vlídnosti a zahleděni do sebe a honby za dary pod stromeček? Vždyť nikoho snad ani pak ten proces, dát dárek, nemůže těšit… No, byl jsem rád, že jsme mohli po téměř 3 hodinách tu stavbu opustit, protože tolik negativní energie na jednom místě jsem dlouho nezažil a naprosto mě to drtilo. Dokonce i moje kamarádka prohlásila, že se jí tak třásly nohy, že být tam ještě půl hodiny, asi by se tam složila. Prostě jako když na vás padá strop.

… a kdo to všechno bude jíst?

A nenakupují se jen dárky pod stromeček. Nakupuje se jídlo. A v superhypermega obchoďákách…

národ se chová, jako kdyby měsíc nežral a v příštích týdnech nebude co jíst a pak to musejí do sebe nacpat za dva dny! (Navíc všude, kam pak přijdou na návštěvu je zase jen jídlo a jídlo.) V domnění, že ušetří „na slevách“ oproti českým podnikatelům a krámkům, utrácejí peníze a cpou prachy skrz řetězce do zahraničí. Nakupují tolik, že to nemohou během svátečních dní nebo dokonce až do Silvestra spořádat a pak, když je jim líto to vyhodit nebo dát slepicím (protože to stálo balík) se přežírají a prvního ledna si dávají předsevzetí o hubnutích 🙂 Někdy je to prostě postavené na hlavu.

A tak přeji všem, aby nakupovali s rozumem, aby si vážili svého řezníka v sousedství, aby si podporovali více místních krámků, domácích potřeb, prodejen s potravinami, oblečením, šroubky a kováním, květinami, dárky, trafiky, kadeřnictví, restaurací a hospůdek, cukrárny, vinárničky, papírnictví, pekařství, řemeslníky a výrobce čehokoliv, hračkárny, butiky, parfumerie, optiky, sporty, elektra, prodejny koberců i barev… aby si vážili jeden druhého, aby mezi lidmi vládl zdravý selský rozum, vděčnost, ohleduplnost i láska. Aby vládla tolerance a lidi upřímně přáli i druhým. Tvoří si tak i kolem sebe šťastné prostředí, kde se jim bude žít mnohem radostněji. Přeji všem, aby Vánoce byly tím obdobím, kdy si uděláte a pohodlně a bez stresu můžete udělat čas na rodinu a přátele, a kdy se sejdete s těmi, které máte rádi.

 

Články:

Michal Dušek

Tvořím podcast kanál „Hrdinové všedních dní“ a svoji specialitu - audiočlánky. Pomáhám lidem s tvorbou vlastních podcast kanálů, blogery učím převádět jejich obsah na podcast a zvyšovat svůj dosah. Mám za sebou přes 25 let praxe s tvorbou webů, logotypů, grafikou, sazbou a DTP, kódováním, copywrightingem, marketingem, 15 let s fotografií, výrobou virtuálních prohlídek, programováním, 7 let zkušeností s tvorbou videí. Desítky úspěšných projektů mé limity posouvají dál a dál. I díky tomu vidím věci v souvislostech. Své zkušenosti tak uplatňuji v individuálních konzultacích nebo školeních. Včasnou konzultací můžete ušetřit svůj čas i energii a nasměrovat se jinak a lépe. A úplně nejvíc ovšem miluju své děti s nimiž jsme v roce 2016 začali připravovat projekt Nepečené dorty.

Další články

Proč mít vlastní web? Potřebuju ho vůbec?

Internet. Elektronický svět. Prostor pro zábavu i prezentaci. Doba neuvěřitelně zrychlila a nikdo nemá čas. Na to, abyste zaujali a zákazníkův čas získali, máte tak 2-3 vteřiny. Nepřeberná kvanta on-line služeb, sociálních sítí, super rychlý vývoj nových aplikací a...

S čím vám mohu pomoct?

Access Premium Content

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque

Join Our Newsletter

Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque

Jsem i na sociálních sítích

Přidejte si mě do sledování či mezi přátele na vaší oblíbené sociální síti