Kam se ženeš, člověče?

Vztahy jsou snad nejdůležitější součástí lidského života. Život je proces. Každý proces má svůj vývoj. Člověk je tvor komunikativní a společenský. Takže i komunikace a vztahy v životě lidském mají svůj určitý vývoj. Bohužel dnešní, přetechnizovaná doba příliš nenahrává osobním setkáním a rozhovorům. Dokonce i v rodinách jsou schopni se svolávat k večeři přes počítače a telefony a pokud se vůbec u stolu společně sejdou, málokdo je schopen si vůbec povídat. Kamarádi ze školy o polední přestávce, namísto aby tropili vylomeniny venku, v parku, tak posedávají na schodech škol a píšou nesmyslné statusy na Facebook v domnění, že to je život. Sorry. Ten život, přátelé drazí, ten život se odehrává venku! Ten život se odehrává tam, kde se nachází vaše tělo…

Vypněte mobil, vypněte noťasy, ta-ble-ty :-), chytrý hodinky a jiný elektronický sajrajty a jděte se projít. Jděte, dokud k tomu ještě máte příležitost, jděte, dokud k tomu ještě máte čas a nohy vám slouží. Čas je tou veličinou, kterou máme všichni stejnou. Všichni máme nějaký určitý čas. Někdo víc, někdo míň. Je na každém, jestli ten čas využije nebo promrhá. Nestavte si žádné myšlenkové překážky a předsudky. Žádné totiž nejsou.

Možná máte určitý handicap, určité omezení. No a co? Pořád jste na tom líp, než stovky milionů ostatních lidí (pravděpodobně i než několik dalších miliard lidí…). Buďme vděčni za to, že jsme zdraví, že nám teče voda otočením kohoutku, že máme důstojné bydlení, šaty, přátele… Buďme vděčni za to, že vůbec právě teď můžeme číst tyhle řádky, protože si málokdo uvědomí, jak se vlastně máme dobře. A dost možná Ti, kteří tyto samozřejmosti ve svém životě nemají, jsou právě teď šťastnější než Vy. Oni vědí co mají. Vědí, co potřebují. A jsou šťastní. Radost si dělají z drobností. Nezáleží na tom, jestli je to nějaký domorodec v pralese, který má svoji foukačku s šipkou namočenou v jedu, aby si mohl ulovit něco k jídlu. Nezáleží na tom, jestli je to dítě v mongolské stepi, které si s úsměvem vyhraje se svými kamínky a klacíky. Zamyslete se – co Vás tak žene dopředu.

Za čím se proboha lidi honíte?

Je opravu tak strašlivě nutné mít “někoho” vedle sebe (nebo v posteli) jen proto, abyste byli šťastní? To jsou přeci jen skvělé bonusy života k úplnému štěstí. Ale ten základ štěstí si tvoříme každý z nás v sobě. Být šťastný je tou podstatou bytí…

Udělejte každý jeden den něco málo pro lidi kolem sebe!

I kdyby to měl být jen úsměv, který někomu věnujete. I kdybyste někomu pomohli s taškou, pustili babičku sednout v autobuse, pozdrželi pár vteřin výtah, dofoukali manželce kolo, pustili před sebe ve frontě s nákupem někoho s dvěma rohlíky, pomohli posbírat popadané papíry, zavřeli otevřenou braňku u dětského hřiště, pomohli dědečkovi přejít silnici, vrátili zapomenutou peněženku, usmáli se na ostatní nebo lajkli tenhle článek 🙂 Nebýt bezohledný úplně stačí… A udělejte to rádi a upřímně! Jsou to drobnosti, které můžete kdykoliv pro kohokoliv udělat. Dovedete si představit vaše pocity, až se vám to všechno začne vracet?

Proč se mračit na svět?

Svět je pouze zrcadlem toho, jak se k němu chováme a jak se chováme sami k sobě. Když budete mít úctu a respekt sami k sobě, budete ohleduplní ke svému okolí, nebudete neteční, ale stanete se vyrovnanými, zvedne se vám nálada. Je to neustále probíhající a všudypřítomný život, váš život, co možná potřebuje tu nějakou změnu. Někdo si dokonce přijde méněcenný nebo dokonce nepotřebný. Běžte s tím do háje! A udělejte něco jen tak pro sebe. A pak začněte dělat drobnosti pro druhé. Jen prkotiny. Maličkosti. A začněte to dělat pravidelně, protože pak se to stane procesem. Něčím, co bude všudypřítomné a trvalé.

Co myslíte, co by se stalo, když by to udělal každý? Vrátí se vám to?

Jakou by vám udělalo radost už jen to, že byste na ulici potkávali více lidí, kteří vám věnují úsměv?

Potěšilo by vás, když by vám někdo zničehonic pochválil vaši novou mikinu nebo džíny? “Áaaaa, máte nový účes. Nádherné, moc Vám to sluší.”dnes si budujeme svůj svět zítřka. Dneska tvoříme svět pro naše děti. Právě teď. Naučte je nebát se být jiný. Nebojte se být jiní i vy. Protože v tomto konzumním světě a honbou za ekonomikou základní lidské vlastnosti jako jsou vděčnost, vlídnost, ochota a pomoc druhému, prostě mizí. A je jich tak strašlivě málo, že v tento okamžik prostě budete jiní a nezapadnete do jejich “standardu” bezohledností a nevšímavostí nebo i pomluv.

Ale nebudete se muset za sebe stydět. Protože až se poměr obrátí, tak ti, kteří takoví nebudou, by se stydět určitě měli. Ale váš případ to není. Není proč se stydět. Naopak, buďte na sebe hrdí. Buďte na sebe pyšní. Vaše rodina na vás bude pyšná, ikdyž možná některé vaše kroky nebudou schvalovat nebo vám nebudou vůbec rozumět. Dost možná je však svým nadšením strhnete na svoji stranu a váš život se obrátí stejně, jako se to děje poslední roky mě. Pravděpodobně se vymění i vaše okolí a přátelé za ty, které si chcete přitáhnout. Za takové, o kterých sníte. Za opravdové přátele. Kteří vás podrží, budou vám rozumět, budou podobně naladěni.

Nebojte se být jiní!

Chcete si nějak svůj vlastní život obohatit? Bojíte se překročit svůj vlastní stín a být šťastný? A proč? Na tuto otázku si můžete dát pouze alibistickou odpověď. Na tomto světě máte pouze vyhrazený čas. Odklady patří na hnůj. Ostatní vás mohou pomlouvat a dozajista i budou. No a co? Platí snad oni za vás vaše složenky? Platí snad oni za vás hypotéku? Jsou to snad oni, kdo vaše děti bude držet na studiích? Jsou to oni, kdo vám zaplatí dovolenou? Dělají s vašimi dětmi domácí úkoly? Vozí je na kroužky?

Jestli vás něco trápí (třeba, že se budete rozvádět, protože někdy je potřeba radikálních kroků, abychom otevřeli dveře budoucímu životu) a řešíte otázku “Co na to řeknou lidi?”, klidně to hoďte za hlavu. Oni nežijí Váš život a nebudou žít ani Váš budoucí život! Oni to mohou maximálně okomentovat. Pokud Vás trápí, že se spustí nějaké “řeči” nebo to “poškodí Vaši pověst”, pak věřte, že týden budou drbat Vás a za další týden zase někoho jiného. Nezabývejte se tím. Jděte si za svým snem. Máte na to omezený čas. A vás čeká nádherný život. Buďte o krok před ostatními. Protože pak jste v ideální pozici, aby oni vám mohli políbit pr… podzádí 😀

Protože stále je se co učit a zlepšovat 😉

Pokud Vás trápí, že jste sami a nemáte kamarády či přátele – a to z jakéhokoliv důvodu – třeba jste se přestěhovali do nového města, pusťte se do seznamování. Olga Strnadová. Budujte vtahy! Překonejte sami sebe. Každý je svůj. A vy, jste téměř dokonalí…

A jestli se chcete něco naučit, pokud chcete sami sobě “jít do hloubky”, vřele vám mohu doporučit i tuhle (zatím jen elektronickou) knihu: Když chceš VÍC.... Napsala ji moje výborná kamarádka, Olga Strnadová. Olga je autorkou a lektorkou Školy seznamování (zaměřeno na pracovní seznamování) a kniha je součástí on-line vzdělávacího programu Klub Školy seznamování, kde se tyto dovednosti naučíte používat v každodenním životě. Olga Vás v knize provede celým procesem. Krok za krokem. Takovou knihu jste ještě nikdy nečetli! Protože – to není “jen” kniha. S knihou Když chceš VÍC... dostanete i praktická cvičení, videa a školení z praxe. Na tuto knihu navazuje Vaše skutečné JÁ. Mimochodem – pak asi také pochopíte, jak a proč se spojily naše cesty profesní i přátelské.

A řeknu vám ještě jeden důvod, proč se přihlásíte do bezplatných kurzů (viz. výše) nebo si koupíte její knihy. Protože Olga byla jako ostatní. Dokonale zapadala do davu. Nevěděla už kudy kam. A začala hledat cestu. A díky té cestě se jí změnil zásadně celý život. A možná díky ní objevíte i sami sebe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *