Jak nezničit funkční sportovní prádlo prvním vypráním!

Autor Michal Dušek

5. 7. 2023

Autor Michal Dušek

5. 7. 2023
Čas k přečtení: 11 min.

Pořídili jste si nepromokavé či jinak funkční oblečení? TERATEX, Gore Tex, Bloc Vent, Dryfor, Coolmax, Fleece, Aqufoil a jiná „zaklínadla“ moderní doby, které moderní žena s moderním pracím prostředkem zvládne s přehledem zlikvidovat prvním praním na 40

Investice do kvalitního sportovního oblečení se vyplatí

Obsahuje membrány a jiné prvky, jejichž funkce jsme si před lety nedokázali vůbec představit. Z pohledu zákazníka je důležité, aby výrobek dlouhodobě splňoval vlastnosti, za které si zaplatil.

A přitom velké procento majitelů netuší, proč zrovna jejich bunda, mikina či triko tyhle vlastnosti postrádá. Proč je jim najednou větší zima nebo proč triko přestalo odvádět pot z těla, jako tomu bylo před měsícem…

Jojo, taky mě se v minulosti podařilo funkční prádlo zničit hned první pračkou 🙂

Z neznalosti a blbosti. Na to nemusí být člověk odborník. Ale tak důležité je se z chyb něco naučit. A já mám to štěstí, radost a je mi velkou ctí, že znám ženské ze Sport-D.cz a vše jsem mohl před lety probrat Renátou Daňkovou, majitelkou.

Víte, oni zřejmě prodavači a prodavačky v menších obchodech dávají tyto rady svým zákazníkům. Ze Sport-D mi ženské dokonce posílaly tyto informace e-mailem a ještě pak jsem je měl v njůsletru. Kdo by však četl návody, nechával si radit o něčem tak primitivním, jako je praní prádla nebo ztrácel čas čtením přiložených informací…

Tak jsem pořídil oblečení nové a s odstupem několika let musím říct, že při dodržení jejich rad na způsob údržby je stále FUNKČNÍ 🙂 Holt, chybama se člověk učí.

Jak se mi to povedlo – zničit funkční prádlo?

Tak předně jsem nečetl návody. Nové prádlo, ustřihnout cedulky, zasportovat, hodit do koše před vypráním… No a poslední roky jsme prali všechno prádlo skoro stejně způsobem – nasyp prací prášek do šuflete pračky, přidej aviváž, s prádlem šup do pračky a zapnout na oblíbený program.

Pračka má sice pracích programů víc než desítku, ale kdo by se tím zabýval. Světýlka svítí, kontrolky blikají, buben se točí, voda teče… tak co by se mohlo stát?

Nedělejte tuto chybu a neničte si své funkční prádlo ani sportovní oblečení!

Dost lidí dělá stejnou chybu. Vlastně celé série chyb. To jsme takhle jeli na lanovce, na nohách lyže a povídal jsem si – jo jsem ukecanej. Seděla tam s námi fešná padesátka, která si stěžovala, jak si manžel vychvaloval funkční prádlo a poslední dny, jim (hlavně jí) vlastně vůbec nefunguje. Studěj jí záda při lyžování a bunda profukuje…

A protože já už jsem v té době znal osvědčené (a utajované) postupy z likvidace mého sportovního oblečení, tak jsem se jí zeptal, jak to své sportovní oblečení vlastně pere? A byli jsme u jádra pudla. Vlastnosti materiálu si zlikvidovala sama.

Prací prášek a nastavená teplota to zvládne všechno najednou – vyprat i zlikvidovat

Pokud jste se doteď spoléhali na to, že prádlo hodíte do pračky a vyperete ho spolu s ostatním oblečením, protože prací prostředek to zvládne všechno najednou i při 40 °C, děláte obrovskou chybu. Informace, které jsou na prádle připevněny jsou nejdůležitější, co máte v ruce proto, aby vaše investice (funkční prádlo) neztrácela na hodnotě.

Dalším likvidátorem jsou sušičky. Hodinu a půl vám bude sušička žrát elektriku a ještě přitom zničí i sportovní oblečení. Si to klidně zaplaťe třikrát, když na to máte peníze, nervy a prostor v popelnici. Nebo čtěte návody a respektujte cedule u krku 🙂

Jaký je největší rozdíl mezi funčkním prádlem, tedy kvalitním sportovním oblečením, a běžným prádlem?

Vyzpovídal jsem si na tuto problematiku přímo majitelku sportu, Renátu Daňkovou, která mimochodem píše také cestovatelský blog renatadankova.cz. Z dlouhého povídání tak přináším jen to nejstručnější:

Rozdíl poznáte při sportování. Když se začnete potit, tělo zůstává v suchu a teple. Navíc zimní oblečení má další termovstvy. Platíte tedy nejenom za kus hadru, ale i za funkci prádla, vložené membrány a jiné ochrany. Prostě si ty vrstvy představte jako vrstvy cibule, které vás udržují v suchu a tepelně příjemné pohodě.

Jak tedy udržovat sportovní prádlo svěží a nezničit ho běžnou údržbou?

Přejděte na blog Sport-D.cz, kde se v článku Jak prát membránové oblečení touto problematikou přímo zabývají.

Finanční úspory při správné údržbě sportovního oblečení

Renča mi dál řekla, že lidé mají v rodinách obrovský a přitom nevyužitý potenciál v úspoře financí. Nemusejí kupovat stále dokola nové a nové oblečení, jelikož správně ošetřované sportovní oblečení a funkční prádlo neztrácí na kvalitě. Lidé tak mohou v rámci stejného rozpočtu zapojit více členů nebo vyzkoušet nové aktivity.

Opomíjený fakt při údržbě funkčního prádla:

Když už do prádla investujete, pak po tréninku nestačí mamince vrazit prádlo do prádelního koše. Ona neví, že tenhle váš kousek vyžaduje speciální údržbu. Poučte své blízké, aby vám v dobré víře udržet vás v čistotě, nezničili vaše investice.

Investice, která se vyplatí

Pokud vás to zajímá, rozhodně byste měli Sport-D v Čáslavi na pěší zóně navštívit nebo alespoň zavítat na Sport-D.cz. Všechno důležité se tam dozvíte a ještě vám poradí i s výběrem přípravků na ošetřování vašeho oblečení.

Máte rádi své oblečení? Pak poučte své blízké, kteří se starají o čistotu vašeho oblečení.

Proč vznikl tento článek o speciální údržbě kvalitního funkčního oblečení?

Tak za prvé – jasně, chci podpořit skvělou službu a ženské ze Sport-D.cz – nemají jen e-shop, zážitkem vám bude i návštěva kamenné prodejny na pěší zóně v Čáslavi.

A za druhé – i kdyby informace

  1. pomohly ušetřit jediný nákup funkčního trika někomu z vás nebo
  2. naopak ušetřeným nákupem za takové triko jste ho mohli pořídit z rodinného rozpočtu i vašim dětem,

stálo to za to 🙂 Tak se opatrujte a sportování zdar.

O autorovi: Michal Dušek

Konzultuji s lidmi jejich záměry pro propojení reálného a on-line světa. A následně vše realizujeme. Také tvořím podcast kanál „Hrdinové všedních dní“ a svoji specialitu - audiočlánky. Pomáhám lidem s tvorbou vlastních podcast kanálů, blogery učím převádět jejich obsah na podcast a zvyšovat svůj dosah. Mám za sebou přes 25 let praxe s tvorbou webů, logotypů, grafikou, sazbou a DTP, kódováním, copywrightingem, marketingem, 18 let s fotografií, výrobou virtuálních prohlídek, programováním, 9 let zkušeností s tvorbou videí. Desítky velmi úspěšných (a pár neúspěšných) projektů mé limity posouvají dál a dál. Více v mém příběhu. I díky tomu vidím věci v souvislostech. Své zkušenosti tak uplatňuji v individuálních konzultacích nebo školeních. Včasnou konzultací můžete ušetřit svůj čas i energii a nasměrovat se jinak a lépe. A úplně nejvíc ovšem miluju své děti s nimiž jsme v roce 2016 začali připravovat projekt Nepečené dorty a do kterého nám hodily vidle všemožná omezující opatření.

Nejnovější příspěvky k mojí práci

Tvořím. Hledám a realizuji způsoby, jak provést firmy i jednotlivce útrapami a nástrahami on-line světů, propojuji jejich činnosti v reálném světě s tím, aby fungovali v synergii také on-line.

Pár ukázek z prací, které mne opravdu velmi bavily:

Můžete využít mých zkušeností. S internetem pracuji od doby, kdy v naší zemi ještě nebyl komerční internet 🙂
Michal Dušek

tvůrce webů, podcastů, kurzů, dětí a jiných úžasností 🙂

Myšák, profilový obrázek

Přihlašte se k odběru Myšákovin

Informace e-mailem odesílám jednou až dvakrát měsíčně. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Využít můžete i častějí upozornění na novinky prostřednictvím svého prohlížeče (viz zvoneček v levém dolním rohu stránky).

Přihlášení proběhlo úspěšně. Čekejte potvrzovací e-mail.

Pin It on Pinterest