Jak vložit do elektronických faktur otisk svého razítka?

Autor Michal Dušek

26. 1. 2023

Autor Michal Dušek

26. 1. 2023
Čas k přečtení: 5 min.

Vůbec si s tím nelámejte hlavu. Za 5 minut máte hotovo. A pokud to nezvládnete, tak mi prostě napište a s veškerými nastaveními vám za úplatu pomůžu 🙂

Můžete postupovat třeba takto:

Na čistý bílý papír si „bouchněte“ své razítko a připojte podpis.

V dobrém světle to vyfoťte shora svým mobilem. Můžete použít blesk (nedoporučuji, často se papír nebo barva leskne), raději však nasviťte lampičkou nebo na parapetu okna u denního světla prostě a jednoduše položte papír s otiskem razítka a vyfoťte.

Fotku si můžete poslat třeba přes Messenger, e-mail nebo jinak dostaňte do počítače.

Fotografii si zkopírujte do clipboardu (to je mezipaměť, kterou obvykle v OS Windows např. po označení textu aktivujete přes CTRL+C). V Messengeru v ukázce klik pravým tlačítkem myši a levým zvolit „Kopírovat obrázek“.

Photopea - úprava razítka krok za krokem

Animace: Jak upravit v online programu Photopea razítko pro použití ve faktuře krok za krokem. Kliknutím zvětšíte

Jak upravit fotku?

Jednak si fotografii můžete upravit přímo v mobilu. Dozajista existuje celá řada aplikací pro úpravy obrázků, nicméně ukážu vám, jak to udělat krok za krome v počítači zdarma a bez instalace čehokoliv navíc…

Obrázek si tedy upravíte grafickém programu Photopea, jejíž autorem je český vývojář. Je kompletně online, zdarma (pokud se vám bude líbit, tak vývoj podpořte). K používání vám bude stačit jen prohlížeč a internet.

V prohlížeči si otevřete adresu www.photopea.com.

Vložte zkopírovaný obrázek přes CTRL+V. Tím se Vám vloží do grafického editoru a můžete s ním dál pracovat.

Úprava razítka ve Photopea online

  1. Nyní je třeba oříznout obrázek jen na to nejdůležitější: přes klávesu M nebo myší v levé liště si vyberete nástroj pro označování a levým tlačítkem myši podržíte, potáhnete myš a pustíte.
  2. Horní menu Obraz / Oříznout.
  3. Máte-li fotografii nějak pootočenou, otočte ji do správné pozice. Můžete učinit opět horním menu Obraz / Transformace / Otočit... (nebo Úpravy / Volná transformace).

Není-li pozadí obrázku čistě bílé, lze použít několik způsobů. Předpokládejme však, že bude otisk razítka k podkladu i tak dostatečně kontrastní. A tak lze použít tento postup:

  1. Pravým tlačítkem v pravé části kliknout na vrstvu Pozadí (Background): Duplikovat.
  2. Vložit novou vrstvu – viz tlačítko pod vrstvami dole. Tu lze následně chytit a přesunout mezi již dvě vrstvy vytvořené. Aktivujte tuto prázdnou vrstvu a vložte do ní bílou barvu: levý nástroj palet (výplně a přechody) zvolte Výplň a klikněte do obrázku.
  3. Přepněte se do horní vrstvy a vyberte vlevo nástroj pro označování Kouzelná hůlka (lze ji vybrat též pomocí klávesy W. V horní liště změňte hodnoty na: nezaškrtávat související a změnit hodnotu tolerance alespoň na 32 (doporučuji max 128). Kliknout do plochy obrázku. Tím se označí všechno v barvě pozadí. Tlačítkem DEL smažete a tím se projeví bílá vrstva pod razítkem.
  4. Výběrem nad kouzelnou hůlkou a kliknutím do obrázku zrušíte výběr a můžete použít třeba nástroj Guma na odmazání ostatních nečistot v obrázku.
  5. Samořejmě před uložením je možné, že budete muset ještě obrázek zmenšit podle požadavků svého účetního programu. Můžete tak učinit v horním menu Obraz / Velikost obrazu
  6. Pak už jen stačí obrázek uložit: Soubor / Uložit jako / JPG. A výsledný obrázek si nahrajte tam, kde jej potřebujete a ihned vyzkoušejte, abyste případně mohli ihned udělat další potřebné úpravy.

Postupů, jak dojít k výsledku je celá řada. Grafici profíci se teď budou předhánět, že takhle se to nedělá, že se to dá udělat jinak a pohodlněji přes práci s barevnou paletou, posunem saturace, maskováním alfa kanálů a jinými metodami. Ano, internet je návodů a zaručených postupů plný. Včetně programů zdarma, aplikací do mobilů i profi softwarem.

Výše je však vcelku rychlý a uspokojivý postup pro amatéra, který potřebuje tu úpravu obrázku teď hned a rychle. Protože výsledkem nemusí být razítko v kvalitě pro dokonalý tisk, ale pro vložení do programu, který generuje do .PDF fakturu a není ani záhodno, aby razítko bylo jak ze žurnálu.

Tak hodně zdaru 🙂 Zdraví vás Michal Myšák Dušek

 

O autorovi: Michal Dušek

Konzultuji s lidmi jejich záměry pro propojení reálného a on-line světa. A následně vše realizujeme. Také tvořím podcast kanál „Hrdinové všedních dní“ a svoji specialitu - audiočlánky. Pomáhám lidem s tvorbou vlastních podcast kanálů, blogery učím převádět jejich obsah na podcast a zvyšovat svůj dosah. Mám za sebou přes 25 let praxe s tvorbou webů, logotypů, grafikou, sazbou a DTP, kódováním, copywrightingem, marketingem, 18 let s fotografií, výrobou virtuálních prohlídek, programováním, 9 let zkušeností s tvorbou videí. Desítky velmi úspěšných (a pár neúspěšných) projektů mé limity posouvají dál a dál. Více v mém příběhu. I díky tomu vidím věci v souvislostech. Své zkušenosti tak uplatňuji v individuálních konzultacích nebo školeních. Včasnou konzultací můžete ušetřit svůj čas i energii a nasměrovat se jinak a lépe. A úplně nejvíc ovšem miluju své děti s nimiž jsme v roce 2016 začali připravovat projekt Nepečené dorty a do kterého nám hodily vidle všemožná omezující opatření.

Nejnovější příspěvky k mojí práci

Tvořím. Hledám a realizuji způsoby, jak provést firmy i jednotlivce útrapami a nástrahami on-line světů, propojuji jejich činnosti v reálném světě s tím, aby fungovali v synergii také on-line.

Pár ukázek z prací, které mne opravdu velmi bavily:

Můžete využít mých zkušeností. S internetem pracuji od doby, kdy v naší zemi ještě nebyl komerční internet 🙂
Michal Dušek

tvůrce webů, podcastů, kurzů, dětí a jiných úžasností 🙂

Myšák, profilový obrázek

Přihlašte se k odběru Myšákovin

Informace e-mailem odesílám jednou až dvakrát měsíčně. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Využít můžete i častějí upozornění na novinky prostřednictvím svého prohlížeče (viz zvoneček v levém dolním rohu stránky).

Přihlášení proběhlo úspěšně. Čekejte potvrzovací e-mail.

Pin It on Pinterest