Postupnými kroky k hlubší totalitě: bankovní platby na jméno

Autor Michal Dušek

14. 11. 2023

Autor Michal Dušek

14. 11. 2023
Čas k přečtení: 4 min.

Ochrana soukromí. Něco, co je jen mé a ostatním je do toho houbeles. Je velmi obtížné toto chránit, zejména jsou-li všude registry. Plán omezování lidských práv a svobod je rozfázován do postupných kroků, které jsou nám předkládány pro naše dobro. Musím říct, že velmi povedeně.

A tak nám tyto krůčky postupně kradou naše svobody a soukromí. Schovávání se za elektronické avatary, kteří jsou jednodušeji ocizitelní a zneužitelní než vy sami, vaše těla a vaše myšlenky, činy a kroky. Kdo ovládá tyto systémy, ovládá systém a tím ovládá nás.

Dnes, tj. 14. listopadu 2023, oznámilo 6 bank působících na našem území spuštění nové služby. Air Bank (Nizozemí), Česká spořitelna (Belgie), ČSOB (Belgie), Fio banka (mix), Komerční banka (Francie) a Raiffeisenbank (Rakousko). Příští rok se k nim připojí také Moneta (mix) a UniCredit (Itálie). Tou službou jsou:

Platby na jméno

Služba je to rozhodně zajímavá, avšak podle mě naprosto zbytečná. Vymyšlené je to však velmi dobře, pokud se zamyslíte nad celým pozadím fungování systému (státu a bank).

Předkládáno je nám to dle slov Moniky Zahálkové, výkonné ředitelky České bankovní asociace takto: „další zjednodušení při posílání peněz mezi lidmi“. Dále jako „usnadnění transakcí mezi lidmi“, protože se tím „sníží chybovost, jelikož až 50% lidí zadá bankovní účet příjemce chybně“.

Z průzkumu společnosti Ipsos pro Českou bankovní asociaci údajně vyplývá, že „většina klientů preferuje platbu na číslo mobilního telefonu především kvůli jednoduššímu a rychlejšímu vyplnění a část z nich považuje dohledání čísla mobilního telefonu za snazší“. A Monika Truchliková, manažerka týmu platebních metod Komerční banky, dodává, že „Česká republika není jedinou zemí, kde byla podobná služba vyvinuta. Ve Švýcarsku například funguje služba TWINT, kterou využívají přibližně čtyři miliony klientů“.

A teď ta největší pecka k registru bankovních účtů na jméno

Registr telefonních čísel a bankovních účtů ke jménům má vést Česká národní banka. Jelikož ji spravuje stát, získá tak kompletní evidenci bankovních účtů všech, kteří se do registru zapíší. Jedním z argumentů je, že „v platbách na kontakt dlouhodobě vidíme smysl, protože platby do pěti tisíc korun využilo jen letos přes 82 procent klientů bank“.

Proč je to předkládáno v rozporu s mým přesvědčením?

Tak si to shrňme – lidi jsou vlastně idioti, jelikož neumí opsat kód, použít QR kód nebo zaplatit tak, aniž by uvedli správně bankovní účet. Mimochodem – chybný bankovní účet aplikace okamžitě oznámí uživateli, protože jsou zadávány podle určitého klíče a tak funguje zpětná kontrola. Podobně jako u rodných čísel. Existuje tak celá řada ochrany vůči tomu, aby se tyto chyby eliminovaly už na straně uživatele, přestože se splete.

Z mého úhlu pohledu jsou tato uváděná čísla jako mystifikační a jelikož se tyto informace dají považovat za reklamu, mělo by s tím být také nakládáno jako s klamavou reklamou. Minimálně s klamavou statistikou. Znám totiž ve svém širokém okolí jediného člověka, který poslal peníze na jiný bankovní účet a to jen proto, že se ukliknul ve výběru předdefinovaných příjemců.

Zároveň jsou ukazována čísla ze zahraničí, která vůbec nemusím ověřovat, zda tuto službu někdo používá. To, že se někde někdo registroval není zárukou používání služby a předkládat Švýcarsko, k němuž mnozí vzhlížejí jako k autoritě a snu fungování naší země je další manipulativní reklamní technika.

Služba to pro mnohé bude zajímavá. Avšak spatřuji v tomto velkou hrozbu a další zásah do soukromí vidím v tom, že stát prostřednictvím Národní banky strká rypák přímo do peněženek obyvatel. Zjistí tak i to, co jste doposud nemuseli nikde uvádět vůbec nikomu (ani financům) a tak dobrovolně registrací odevzdáte další klíče od vaší svobody či nesvobody. A přitom je jim do toho houbeles. Vůbec si nedělám iluze, že v brzké budoucnosti může být a zřejmě i bude tento registr zneužit minimálně státem. Platí to pro potenciál výše zmíněných až 82 procent uživatelů bank. A to není zrovna malé číslo populace…

 

O autorovi: Michal Dušek

Konzultuji s lidmi jejich záměry pro propojení reálného a on-line světa. A následně vše realizujeme. Také tvořím podcast kanál „Hrdinové všedních dní“ a svoji specialitu - audiočlánky. Pomáhám lidem s tvorbou vlastních podcast kanálů, blogery učím převádět jejich obsah na podcast a zvyšovat svůj dosah. Mám za sebou přes 25 let praxe s tvorbou webů, logotypů, grafikou, sazbou a DTP, kódováním, copywrightingem, marketingem, 18 let s fotografií, výrobou virtuálních prohlídek, programováním, 9 let zkušeností s tvorbou videí. Desítky velmi úspěšných (a pár neúspěšných) projektů mé limity posouvají dál a dál. Více v mém příběhu. I díky tomu vidím věci v souvislostech. Své zkušenosti tak uplatňuji v individuálních konzultacích nebo školeních. Včasnou konzultací můžete ušetřit svůj čas i energii a nasměrovat se jinak a lépe. A úplně nejvíc ovšem miluju své děti s nimiž jsme v roce 2016 začali připravovat projekt Nepečené dorty a do kterého nám hodily vidle všemožná omezující opatření.

Nejnovější příspěvky k mojí práci

Tvořím. Hledám a realizuji způsoby, jak provést firmy i jednotlivce útrapami a nástrahami on-line světů, propojuji jejich činnosti v reálném světě s tím, aby fungovali v synergii také on-line.

Pár ukázek z prací, které mne opravdu velmi bavily:

Můžete využít mých zkušeností. S internetem pracuji od doby, kdy v naší zemi ještě nebyl komerční internet 🙂
Michal Dušek

tvůrce webů, podcastů, kurzů, dětí a jiných úžasností 🙂

Myšák, profilový obrázek

Přihlašte se k odběru Myšákovin

Informace e-mailem odesílám jednou až dvakrát měsíčně. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Využít můžete i častějí upozornění na novinky prostřednictvím svého prohlížeče (viz zvoneček v levém dolním rohu stránky).

Přihlášení proběhlo úspěšně. Čekejte potvrzovací e-mail.

Pin It on Pinterest