Profesionální technika v rukách amatérů nezaručuje skvělé výsledky

Autor Michal Dušek

4. 9. 2020

Autor Michal Dušek

4. 9. 2020
Čas k přečtení: 11 min.
Rubrika: Z praxe
Štítek: fotografie, video

Fotím. Fotím rád. A fotím dobře. Tvořím produktové fotografie, portréty, momentky i události. Tvořil jsem virtuální prohlídky. A přestože mě v posledních letech více pohltilo video, na fotografii jsem nezanevřel. Naopak.

Nicméně zjistil jsem, že ikdyž má někdo na krku těžítko v podobě nejnovějšího Canon Marka za stovky tisíc, dokáže zprznit fotografii stejně bravurně, jako dvouleté dítě s mobilem po babičce.

Kvalitní technika neznamená profi fotografie

Ale je to dobrá cesta, jak se k nim technicky snadněji propracovat. Není však podmínkou. Používám (již jen zřídka) svůj stařičký Canon 50D. Několik let jsem měl iPhone 5S. Dokud se mi nerozbil a později jsem ho vyměnil za i iPhone 8, Kamarád používá letitý Panasonic za 3 tisícovky. A napráskáme proti amatérům produkční poloprofi fotografie s technikou „do kapsy“. Dokonce až do r. 2020 jsem i všechna videa točil na 5Sko a zároveň v něm i sestřihal – minimálně nahrubo.

Ale někteří nejmodernější technikou ověnčení a obtěžkaní borci se ani nenamáhají zamyslet nad kouzlem fotografie, natož nějakým kurzem, kde by se mohli alespoň naučit základy, které by je opravdu mohly posunout k pěkným fotkám. Nebo kvalitním videím. Nebo jak si ušetřit práci po dovolené a užít si dovču a přesto si přivézt kvalitní záběry… Kouzlo videa a fotografie je v něčem jiném. Je to dřina. Čím více citu a talentu, tím rychleji si dřinu odbydete.

Vzdělávejte se na poli filmografie a fotografie

A o tom to je. Fotografie ani video nejsou pouze o tom, co držíte v rukách (není to nejdůležitější). Přestože se v posledních letech se už ani moc nesetkávám s otázkami typu: Která technika je nejlepší? Jaký si má pořídit objektiv? Který stativ? Jak velkou kartu, a jestli má mít záložní databanku a baterie, jakou brašnu nebo batoh..? Každý, kdo má v ruce mobil jinou techniku ve své podstatě nepotřebuje a mladší generace s nabíječkama a mobilama po kapsách už vyrůstala.

A přesto přese všechno se někteří přeci jenom zeptají „Jak mám fotit/točit?“ nebo „Jak mám začít?“ Jsou to pro ty, kteří opravdu chtějí jednoduše fungovat  nejdůležitější otázky! A ač odpovědí je plný internet, jsem rád, že se zeptají. Předem upozorňuji – celý proces učení se a praxe vás bude stát minimálně čas. Hodně času.

Fotografie i video jsou především o tom, co máte v hlavě!

Je to o principech, jejichž znalosti vás budou posouvat vpřed. Jasně, v praxi pak potřebujete nějakou zrcadlovku namísto „hloupého“ automatu, nebo fajnovou videokameru. Ale nemusíte hned utrácet desetitisíce nebo statisíce na to, abyste se naučili fotit či točit.

To se naučíte právě tím, že budete fotit a točit tím, co máte právě aktuálně v kapse. Tím, že si nejdříve pořídíte techniku za sto a více tisíc sice můžete udělat krok investiční, avšak budete se fotografii či videu opravdu tak intenzivně věnovat?

Ani nepotřebujete nějaké těžké „hovado“ (kameru) přes rameno. Plnej kufr kamery na cestě na dovolenou fakt nepotřebujete. Kdo by se s tím tahal? A nepotřebujete se honit ani za pixely. Plakát jste schopni vyrobit z 8 – 16 MPx snímku. Dřív jsme fotili na 4 MPx a šlo to taky. Honba za MPx je marketingový tah a o kvalitě fotografie nemá dnes příliš vypovídací hodnotu.

Na čem závisí kvalita digitální fotografie?

Záletí na optice, snímači, schopnostech práce se světlem, časem, clonou, pomůckách typu stativ, filtry, hodně na rukách a především oku a hlavě.

Někdo má přirozený cit pro záběr. Každý má cit pro jiný typ snímku. Experimentujte, zkoušejte, ale taky se vzdělávejte.

Naučte se jak, kdy a co točit nebo fotit. Neplácejte zbytečně minuty a hodiny natočených záběrů. Je nesmysl si z dovolené přivézt 12 hodin videa, které nebudete schopni nikdy sestřihat! Vlastní zkušenost. Raději si tu dovču užijte a přivezte 20 fotek a 3 krátká videa.

Naučte se pracovat se svým fotoaparátem či kamerou.

Dokonalá znalost vlastní techniky je prvním krokem k dobré fotografii. A víte co? Na video vám bude dneska stačit i iPhone. Jakýkoliv od řady 8 a nových SE je v pohodě. Nebo nějaký jiný mobil a maličkatej kapesní tripod (plastovej ministativek). Budete ho mít při ruce a kdykoliv připraven. A na videa nepodceňujte externí mikrofon.

Jak natáčet záběry a videa na dovolené?

Pro ty zdatnější je důležité znát základní pojmy a principy – vyvážení bílé, expozice, clona, ostření, hloubka ostrosti, nastavení času, raw, časová spoušť, stativ, odrazové plochy, přepal, a další. A uplatnit je v praxi.

Pro všechny – naučte se techniky osvětlení, práci se světlem a kompozice záběrů. Zlatý řez a vyváženost. Youtube je plný kurzů a videí.

A taky si pamatujte, že váš snímek můžete v počítači kdykoliv oříznout. Ale domalovat kus k fotce nebo doplnit video o něco, co v záběru prostě nemáte, to už asi nepůjde, že… i když AI má bujnou fantazii a neuvěřitelně umí dotvářet i chybějící části fotografií.

Jakou techniku na focení si tedy mám pořídit?

Pro začátek stačí mobil. Natrénujete si s ním kompozice, fotky různých žánrů – od detailu, přes portréty až po krajiny či sport. A můžete trénovat kdykoliv – i cestou do práce či do školy. Zvažte použití ministativu pro stabilní fotografie, práci s časem. I do mobilu se dají pořídit profi aplikace, s nimiž si pohrajete s časem focení a jinými možnostmi. Obvykle s mobilem i natočíte videa. Střižnám a způsobu se věnuji v jiném článku.

Pokud chcete zrcadlovku, klidně potrénujte se starším modelem vaší vybrané značky. Canon se ovládá jinak než Nikon, byť jsou funkce podobné či stejné. Co pak můžete – objektivy na staršího Canona vám 9/10 půjdou i na toho nového. U Nikonu a jiných značek je to podobné. Můžete vyzkoušet „jako zrcadlovky“ nebo vůbec nezrcadlovky. Ale prostě pořádnej foťák vám dá nové možnosti.

U objektivů teprve zjistíte, jak se drží foťák, že přiblížíte velmi rychle, jak se doostřuje, jak fofrem přenastavit clonu či čas, nebo kdy je vhodné používat automatické či poloautomatické režimy, jak je to se Sluníčkem a světlem obecně. Jak fotit pohyb, jak si hrát s detaily a jak je důležité používat více prstů a celé ruce na fotografii, protože v manuálním režimu většinou používáte minimálně 2+3 prsty obou rukou.

V praxi pak pochopíte, že obě ruce, lokty, stabilní trup i nohy. Že některé fotografické disciplíny si vyžadují i umazat oblečení, jiné vám nechají propocená trika. Jak důležité je mít s sebou univerzální objektiv a že teleobjektivy nejsou všespásné.

Focení fotek a točení videí je snadné. Jenže za tím A následuje ještě B, C, D…

Prásknout fotku nebo natočit video je (A). Pak ovšem následuje i to další. Takže za (B), archivace či okamžité použití, (C) program na úpravu fotografie nebo střih videa, (D) publikování, (E) příprava techniky, (F) čištění techniky, (G) hlídání autorství či legislativy, (H) … Takže to dělejte od začátku tak, abyste si později ušetřili práci.

Dobrá fotografie a příprava vám ušetří hodně následné práce… Důležité je, aby vás to bavilo. Držím vám palce.

A kdo z mých přátel mne nadchnul?

Tak třeba Miroslav P. Sleduji jeho tvorbu na sociálních sítích už několik let. Za 3 roky se neuvěřitelně zdokonalil. Šel postupnou cestou a pokaždé, když se blížil některým limitům a chtěl ještě dál, pořídil profesionálnější techniku, vyměnil objektiv, pořídil jiný stativ… Dnes jsou jeho fotografie technicky téměř dokonalé. Mají skvělou hloubku ostrosti přesně tam, kde má být, aby důležité bylo důležitým. Jednoznačně je to podtrženo i používáním zlatého řezu a techniky harmonizace fotky. To, aby se vám pocitově líbila a nemuseli jste přemýšlet proč. Prostě proto, že jsme tak nastaveni. Barvy dokreslují celkovou atmosféru a nejvíc fotí rodinné portréty a momentky, které jsou typově mému srdci velmi blízké. Nicméně zvládá fotit i produktovou fotografii.

Druhým je Miroslav Lepeška, profi fotograf, který si svoji cestu prošel a stále prochází už přes dvacet let. Mimochodem jeho fotografie jsou ke zhlédnutí v referenční ukázce mé scénáristické a divadelní tvorby Sněhurka a 7 trpaslíků. A občas pro nás fotí i některé projekty pro zákazníky.

Třetím úžasným je Jan Andrš, další profík s vlastním fotostudiem a prodejnou. Zároveň velký profesionál na výrobu fotografií, obrazů z fotek a jiných úžasností. Fotí taneční, školní fotografie, školky…

Amatér s profi technikou versus Profesionál s amatérskou technikou

Jak myslíte, že dopadl tento experiment? Z videa asi i pochopíte, nač si dávat pozor…

A jak jste na tom vy? Fotíte rádi? Čím fotíte? Pochlubte se v komentářích. Pokud se vám článek líbil, sdílejte, třeba namotivujete i některé své přátele.

O autorovi: Michal Dušek

Konzultuji s lidmi jejich záměry pro propojení reálného a on-line světa. A následně vše realizujeme. Také tvořím podcast kanál „Hrdinové všedních dní“ a svoji specialitu - audiočlánky. Pomáhám lidem s tvorbou vlastních podcast kanálů, blogery učím převádět jejich obsah na podcast a zvyšovat svůj dosah. Mám za sebou přes 25 let praxe s tvorbou webů, logotypů, grafikou, sazbou a DTP, kódováním, copywrightingem, marketingem, 18 let s fotografií, výrobou virtuálních prohlídek, programováním, 9 let zkušeností s tvorbou videí. Desítky velmi úspěšných (a pár neúspěšných) projektů mé limity posouvají dál a dál. Více v mém příběhu. I díky tomu vidím věci v souvislostech. Své zkušenosti tak uplatňuji v individuálních konzultacích nebo školeních. Včasnou konzultací můžete ušetřit svůj čas i energii a nasměrovat se jinak a lépe. A úplně nejvíc ovšem miluju své děti s nimiž jsme v roce 2016 začali připravovat projekt Nepečené dorty a do kterého nám hodily vidle všemožná omezující opatření.

Nejnovější příspěvky k mojí práci

Tvořím. Hledám a realizuji způsoby, jak provést firmy i jednotlivce útrapami a nástrahami on-line světů, propojuji jejich činnosti v reálném světě s tím, aby fungovali v synergii také on-line.

Pár ukázek z prací, které mne opravdu velmi bavily:

Můžete využít mých zkušeností. S internetem pracuji od doby, kdy v naší zemi ještě nebyl komerční internet 🙂
Michal Dušek

tvůrce webů, podcastů, kurzů, dětí a jiných úžasností 🙂

Myšák, profilový obrázek

Přihlašte se k odběru Myšákovin

Informace e-mailem odesílám jednou až dvakrát měsíčně. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Využít můžete i častějí upozornění na novinky prostřednictvím svého prohlížeče (viz zvoneček v levém dolním rohu stránky).

Přihlášení proběhlo úspěšně. Čekejte potvrzovací e-mail.

Pin It on Pinterest